Fórum

Oznámení

Datum: 22.05.2020 | Vložil: Zdenek Havlíček

Vážení barvářníci,
do "barvářníckého nebe" odešel Ing. Branislav Baka, dlouholetý předseda společného celorepublikového klubu a po rozchodu českého a slovenského klubu dlouholetý předseda KCHF.
Kdo jste jej znali, věnujte mu tichou vzpomínku.
Čest jeho památce a barvářům zdar! ZH

Re: Oznameni

Datum: 29.05.2020 | Vložil: ClydeDiodeNázor na současné dění

Datum: 19.05.2020 | Vložil: Ondřej Tomek

Zdravím kolegové,

členem klubu jsem nějakých 11 let. Po celou dobu, ať už více či méně, jak čas a jiné povinnosti dovolí, sleduji situaci a dění kolem ČMKCHB. S tichou duší jsem vždy zatím jen poslouchal a četl, jaké změny se připravují, co nového kdo vymyslel, co se schválilo apod. Po přečetní zpravodaje 2020 a diskuzi zde na fóru mi to nedá a jsem nucen reagovat.

První věc, nad kterou jsem se pozastavil v době, kdy přišla, byly změny chovných podmínek u obou plemen.
Již mnohokrát diskutovaná IHb uznatelná pro chovnost vykonaná za přítomnosti člena výboru, KK, nebo jimi pověřené osoby. Ptám se, na co máme tedy rozhodčí z výkonu, kterým se nevěří a musí se na jejich posuzování posílat kontroly???
Fena může být kryta po třiceti měsících věku, jedenkrát za dva roky. Zde si musím položit otázku, čeho se tím docílí? Sníží se produkce štěňat, což bude mít za následek, že v budoucnu, pokud si budu chtít pořídit štěně barváře, budu přinejmenším velmi dlouho na nějaký vrh čekat a vlastně nebude ani z čeho vybírat (mimochodem už si tohoto trendu začínám všímat). Dále je zde další otázka, kolik z nás vůbec za těchto podmínek má zájem o uchovnění feny, když nakonec bude mít fena jeden, možná dva vrhy za život (pokud se teda podaří nakrýt apod.)?
Naopak, tam kde dle mého názoru změna proběhnout měla už dávno a vše zůstává při starém, je vyšetření DKK. Na téma DKK u BB jsem zpracovával svou bakalářskou práci a tomuto tématu se celkem do podrobna věnoval. Výsledky DKK jsou naštěstí rok od roku lepší a možná jednou přijde doba, kdy se dysplastičtí jedinci nebudou vyskytovat vůbec. Nicméně dodnes nechápu, proč za ty roky nejsou alespoň dva veterináři, jenž mohou pro klub vyhodnocovat RTG snímky. Myslím, že mnohé by potěšilo, kdyby se vyšetřením a vyhodnocením pověřil další veterinář na „moravské straně“.

To, že se nám obsazení výboru klubu mění „jak ponožky“ asi netřeba komentovat. Jsem zvědavý, zda ještě vůbec někdy bude mít výbor takovou důvěru a podporu, že se nám jména členů výboru budou opakovat v několika po sobě jdoucích ročnících Zpravodaje.

Co mě zarazilo při čtení zprávy poradce chovu HB p. Varvařovského, že přemýšlí nad tím, kde se stala chyba a je tak malý počet chovných psů HB. To nikoho ještě nenapadl ten fakt, že když už vložím tolik energie, času a financí, samozřejmě při troše štěstí do uchovnění jedince, tak očekávám nějaký výsledek, a to ve formě produkce štěňat, možnosti krytí, předání genofondu… Kdo se bude snažit uchovnit psa, když ví, že stejně nebude krýt nebo možná jednou. Tímto způsobem tu chovnou základnu rozhodně nezvedneme, ba naopak. Nezbývá mi než souhlasit s některými členy zde na fóru, že takto se pouze podpoří produkce štěňat bez PP.

Když jsem s barváři začínal, tak jsem slýchával a dodnes ještě někdy slyším…barváři jsou šlechta. Ano, za tu dobu co se mezi barváři pohybuju, tak nelze než souhlasit, že barvář je výjimečné specializované plemeno. Avšak bohužel nabývám dojmu, že za šlechtu se nepovažují už pouze jen naší psí pomocníci, ale za šlechtu se považuje vedení klubu. Je mi jasné, že ne všechny návrhy a rozhodnutí nejsou jednoduché, ale o to víc vidím důvod tyto věci konzultovat na schůzích spádových oblastí a právě zde na fóru, aby se co nejvíce mohla zapojit právě celá členská základna a každý z nás měl právo vyjádřit k dané věci svůj názor, zaujmout nějaké stanovisko.

Tolik asi k mým současným pocitům a dojmům.


S pozdravem
OT

Re: Názor na současné dění

Datum: 19.05.2020 | Vložil: Maślanka

Co k tomu dodat? Pojmenoval jste to přesně a správně.
TM

....

Datum: 18.05.2020 | Vložil: straka

..njn...koukám, jak si zde výborový kluci čechrají peří....v současném výboru snesou hodnocení platného člena Láďa Varvařovský a Ota Bursík a kolega Vodolan....zbytek jsou tzv. politické nutnosti či karierní karieristé...a pokud výbor hledá nové místo pro celostátní soutěž, tak bych doporučil oblast pusobení p.Nekla, s tak vysokým ročním množstvím dosledů určitě nebude mít problém tuto akci zajistit v této oblasti..jinak výbor má přezdívku " němá barikáda"..proč asi..pevně v pozicích a neprojdou...Bůh ochranuj barvaře

Re: ....

Datum: 18.05.2020 | Vložil: Nekl Marek

Pane Straka Vy jste opravdu komik:-D Pokud vim nikdy jsme se nevideli,nikdy jsme spolu nemluvili a presto jste si vyhlidnul zrovna me.Me to nevadi naopak me bavite.Verte mi ze do klubu a nasledne do vyboru jsem se opravdu nehnal,ale bavila a stale jeste bavi (i kdyz se mi snazite znechutit)prace s barvarem.Ale zpatky k predeslemu komentari..ted Vam na me pro zmenu vadi ze narozdil od Vas pracuju s barvarem a dosledovavame zver?vzdyt to je snad to proc ty barvare mame ne?Vadi Vam ze mame tolik prilezitosti nebo co jineho?Urcite vite ze na stopach se rika ze pul prace odvede vudce a pul pes.Akorat Konkretne Vam zapomeli rict ze to plati i v civilnim zivote,ze kdyz se budete chovat a vystupovat tak jako tady na foru a to jako trouba a neustale kritizovat tak Vas bohuzel na ten dosled i kdyby jste mel sebelepsiho psa nikdo nepozve. Zdravim Vas a take preji mnoho a mnoho uspesnych dosledu

můj názor na zor a poděkování.

Datum: 13.05.2020 | Vložil: Trnka Stanislav

uvodem chci poděkovat za zpravodaj a jeho přehlednou inventůru minulého roku a poděkovat všem kteří se podíleli na jeho vzniku. Ani se moc nedivím proč je tak malý počet vrhů u HB a nic moc i u BB . Opravdu a bez řečí nezdá se vám až moc že nároky na uchovnění psa nebo feny jsou enormě veliké ?? Projděte si všechny ty povinnosti a příkazy co to obnáší....Toto mnoho chovatelů odradí a tím také náš chov ztrácí na kvalitě a přínosu nové krve do chovu. Myslím že by stálo za to se nad touto problematikou zamyslet a zmírněním chovatelských a neuměrných požadavků pozvednout četnost krytí a oživení chovu... Velmi mě irituje to že mnoho ...mnoho lidí produkuje naše plemeno BB a HB bez rodokmenu ... Přeji vám hodně zdraví mysliveckých zážitků a úspěšný život z barváři .Lesu a Lovu zdar .

Re: můj názor na zor a poděkování.

Datum: 16.05.2020 | Vložil: Robert Fojtášek

Dobrý den,
pane Trnka, přesně jste ve svém příspěvku vystihl situaci v klubu a nebojíte se to říct veřejně. Sdílím a podporuji Váš názor a věřím, že jistě nebudu sám.Je opravdu komické, že na tak málo chovných jedinců, máme dva poradce chovu. A stejně to nefunguje. Milan to zvládal sám, bez PC, a vše fungovalo. Bohužel dnes ve výboru klubu sedí jedinci s titulem, ale bez praxe s barváři. Asi to je dle členů co je volili, ten správný směr, jak se bude klub orientovat. Ve Vašem komentáři zmiňujete Zpravodaj, ano je to v tištěné podobě soubor tabulek, výpisů, statistik a inventur, což kopíruje stránky klubu. Bez těchto věcí by ani být nemohl, protože by měl max. 10 stran.
To jen, aby řeč nestála....
Kamarádům přeji hezký víkend Robert

Re: Re: můj názor na zor a poděkování.

Datum: 17.05.2020 | Vložil: Kosina Ivan

Zdravím Vás !
Mýlíte se pane Roberte. Přečtěte si zprávu poradce chovu pro BB a zjistíte že jsou tři.
Mě zdvihá ze židle rozdělování barvářů na "výkonnostní" a "sportovní". Kdo tohle vymyslel či špatně přeložil, je jasné. Barváři jako takoví mají stanoveny chovné podmínky a pokud je splní není k tomu co namítat.
Záleží pak jen na možnostech jejich uplatnění v praxi.
Rovněž nesouhlasím s těmi, co žvaní o množitelích barvářů a sami neodchovali jediné štěně, nejsou rozhodčí
a dokonce nemají chovného jedince. Neuvědomují si, že
chovatelství je základem klubu, jak je uvedeno v jeho samotném názvu. Bez chovu by nemohli být držiteli jakéhokoliv plemene.

Pamatuji zákon, který nařizoval držení lovecky upotřebitelného barváře v každé honitbě hospodařící s vysokou zvěří. I v takových, které měly JKS 12,- ks jelení zvěře a 9 ks mufloní zvěře. Dohledávek /dosledů/ bylo minimum, nebo dokonce nebyla možnost žádná. Asi dříve uměli myslivci lépe střílet. Jeden kolega prozradil, že za svou čtyřicetiletou praxi nepotřeboval na skutečnou dohledávku použít barváře. Já mu věřím. Dříve bylo pro chovnost barváře /psa/
nutné absolvovat Hlavní zkoušku. Tj. obdobu IHB.
Ty byly zavedeny proto, že bylo velmi obtížné /dokonce nemožné/ zajistit práce pro šest psů. A to ještě probíhalo školení lovců.
Tak nevím, co si mám myslet o výkazech dosledů.
Podobné snahy, jako má skupina kolem Skácilů, měl i Ing. Miroslav Kopecký ihned po rozdělení klubu.
Pokud je zapotřebí použít barváře, je to samozřejností pro každého držitele, ale nemyslím abych jezdil po vlastech českých a vyhledával příležitosti k dosledům.
Ale zpět k chovu. Pokud vím, Milan byl vychován svým předchůdcem panem Jaromírem Ptáčkem. Měl přehled
a přistupoval k problematice i "lidským" způsobem k chovatelům.
Po rozdělení klubu bylo dovezeno /importováno/ poměrně dost psů do chovu. Najednou je všechno příbuzné. Jak s tímto materiálem poradci chovů pracovali ?
Osobně souhlasím s rozdělením poradců pro HB a BB.
Jak čtu ve zpravodaji, máme pro BB poradce dva. Maximálně připustím, že byla z těchto dvou vytvořena
tzv. dříve propagovaná chovatelská rada. Co ještě vymyslíme.
Nikdo mě nevymluví, že v současné době máme místo
sedmičlenného výboru desetičlený, a to ještě bez "redakční rady zpravodaje", Správce int. sítě a "překladatele".
Jak píše PK, osobně jsem zažil aroganci minulého výboru, až mě z toho "jeblo". V současném volebním období jsem zaznamenal malý náznak tohoto jevu.
Ve zpravodaji jsou zprávy ve kterých něco chybí,
ale taky taková, která nemusela být.
Je škodou, že se do zpravodaje nedostal příspěvek p. Mojmíra Kabáta. Věřím, že by se tím mnoho doplnilo a tím i vysvětlilo.
K jeho připomínce o Putovní ceně musím říct, že i já jsem uvedený "přídomek" použil. Nebyl z mé hlavy a myslím, že ve vnitřních vztazích klubu, není vůbec hanlivý.
Vždyť v knize Česká myslivecká mluva od Doc. Ing. Jiřího Sekery, 1972 - strana dvacet, v popisu těla jelena lesního je uvedeno: běhy jsou zakončeny kopýtky neboli spárky a paspárky.
Samozřejmě na veřejnosti mluvím o putovní ceně.
Při této příležitosti je nutné připomenout, že když pánové Milan Macoun a Petr Žídek tuto cenu tvořili,
určitě nepředpokládali, že bude pro tento účel tak důležitá
a esteticky nedostižitelná.
Za větší prohřešky vůči tradicím považuji nedodržování terminologie. Druhá strana průkazu původu, to je někdy počteníčko. A to podepíší někteří rozhodčí, aniž se nad tím zamyslí.
O ústrojové nekázni ani nemluvím. Kdysi jsem chtěl navrhnout, aby klub na své náklady povinně vystrojil rozhodčí ,aby si nezáviděli a nemuseli chodit např. v modrém tričku, nebo maskáčové čepici. Rovněž označování rozhodčích a personálu při zkouškách
je třeba řádně adjustovat. Předběžné zkoušky jsou Pb a protože nejsme u koní, nezhotovovat visačky ve tvaru šerifské hvězdy.
Začátkem minulého roku jsem vznesl dotaz na tzv. Doubicko - Konrádovskou stopu. Dotaz byl směrován k vratistopám a jejich technickému provedení.
Dotaz jsem zaslal současnému výcvikáři a pro jistotu i minulému. Asi jim to nedošlo. Tak nevím.

Ještě ke zpravodaji !
Sice jsem tak učinil, ale touto cestou děkuji panu Ing. Jenišovi za překrásnou a obsahově úplnou vzpomínku
na člena klubu, rozhodčího a kamaráda pana Jiřího Švarce.

Ujišťuji Vás, že nepociťuji potřebu zviditelňování. Není mi to zapotřebí. Věřte, nenapíšete-li to sem, nikdo se o tom nedoví.

S pozdravem IK.


Re: Re: Re: můj názor na zor a poděkování.

Datum: 17.05.2020 | Vložil: Robert Fojtášek

No vidíte, to jsem Ivane opravdu přehlédl.
Děkuji RF

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>